Proje Yönetimi Nedir ?

proje_yonetimiProje yönetimi kategorisi altında bu konudaki tecrübelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bundan yaklaşık 5 sene öncesinde ITIL,Six Sigma ve benzeri konularda dergilerdeki köşemde bahsettiğimde henüz isimleri bile duyulmamıştı. Proje yönetimi konusu her ne kadar bu konulara göre daha avantajlı olsada hala hak ettiği yerde değil. Yinede günümüzde ülkemizdeki insanların bu konuya eğilir olması umut verici.

Bu ilk yazıda ?Proje yönetimi nedir ?? sorusuna cevap vereceğiz. Bunun için öncelikle proje ve yönetim nedir bu konuya bir aydınlık getirelim.

Proje : Belirli bir başlangıç ve bitiş zamanı olan, amacı,kapsamı,bütçesi tanımlanmış ve bir kereye özel gerçekleştirilen aktiviteler toplamına denir.

Yönetim : Yönetme işi, çekip çevirme, idare (http://www.tdk.gov.tr)

Proje ve yönetim genel olarak böyle tanımlanmakta. Genel olarak diyorum çünkü her ikiside ?Proje Yönetimi? çatısı altında farklılaşmakta. Hatta Proje Yönetimi’de sektörlere göre farklılık gösteren bir kavramdır.

Peki Proje Yöntemi Nedir ?

Mısır’daki Piramitler bilinen en eski proje yönetimi uygulamasıdır. Hatta hala nasıl yapıldıkları çözümlenememiş bir uygulama hepinizin bildiği gibi. Proje yönetimi, hedef, maliyet ve zaman kriterlerine uygun eldeki kaynakları verimli bir şekilde programlama ve süreçleri kontrol etmektir.

Unutmayın hayatınızda farkında olarak yada olmayarak bir çok proje yer almakta. Ve siz hayatınızın Proje Yöneticisi’siniz.


1 Yorum
  1. safa
    10 Kas 2009 13:52

    kısa ve öz bir kaynak, özelikle mısırdaki pramit örneği yerinde ve güzel bir örnek..

Yorum Yapın