Öğretim Programı Türleri

ogretimprogramlarıÖğretim süreçleri gerçekleşirken birden farklı metodlar kullanılmaktadır. Şimdi sizlere biraz olsun bu öğretim programı türlerinden bahsetmek istiyorum.

Doğrusal Programlama : Birbiri ile ardışık sıralı, yakın ilişkili olarak birbirinin ön koşulu niteliğindeki öğretim konuları ?doğrusal programlama? yaklaşımını esas almaktadır.

Sarmal Programlama : Konuların yeri ve zamanı geldiğinde öğretilmesi ise ?sarmal programlama? olarak tanımlanmatadır.

Modüler Programlama : Programla anlamlı bir bütün olarak öğretim konularının modüllere ayrılarak desenlenmesine ise ?modüler programlama? yaklaşımı denilmektedir. Genelde Örgün Öğretim kurumlarında ve kurslarda tercih edilen yöntemdir.

Piramitsel Programlama : Piramitsel programlama, öğretimden önce genel konuların sonrada gittikçe özelleşen uzmanlık konuları olarak yapılanmasıdır.

Çekirdek Programlama : Çekirdek programlama ortak konuların öğretimi ilk yapılacak konular olarak desenlenmesidir. Bu tür program yaklaşımında her öğrenci çekirdek program etrafında ilgi duyduğu diğer alanlarda dersler alabilmektedir.

Konu ağı & Proje merkezli Programlama : Bu programlamada konular dizini bir harita gibi sunulur. Öğrencilerin konuları belirli zamanlarda alması planlanır. Konuların ya da projelerin içeriğine öğrenciler ya kendileri ya da grup olarak karar verirler.

Sorgulama Merkezli Programlama : Bu program türünde öğrencilerin soruları ve gereksinimleri dikkate alınır. Sorularla öürenci gereksinimlerine uygun öğretim yaşantıları oluşturulur.

Kaynak : Mesleki Eğitim ve Teknoloji Eğitiminde Özel Öğretim Yöntemleri


Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yapın