Moleskine’de Ne Oluyor ?

moleskineUzun zamandır güncellemediğim eski sitemi kapattım. Bu günde yeni sitemi açtım ve ilk yazımda merhaba demek istedim. Eski mesleki bir alışkanlık ?Merhaba Dünya?. Bu yazımı ?Moleskine? kategorisi altında yayınladıktan hemen sonrasında hayırlı olsun ziyaretine gelen arkadaşlarımdan bir ikisi bu kelimenin anlamını sordular. Bende hem herkese tek tek anlatmak derdinden kurtulayım hemde benim için çok özel yeri olan Moleskine’lerden bahsedeyim istedim. Kendimce tanımlamak yerine sizlerle Wikipedia’nın sayfalarından alıntıları paylaşmak istiyorum.

Moleskine, geçtiğimiz iki yüzyıldan beri Van Gogh, Picasso, Ernest Hemingway ve Bruce Chatwin gibi birçok Avrupalı sanatçı ve düşünür tarafından kullanılan bir defterdir.

Tarihçe

Moleskine defterlerinin neredeyse iki yüz yıllık bir geçmişi bulunmaktadır. İnsanların akıllarında tutmak istedikleri ayrıntıları yazmaları gerektiğinde kullandıkları ufak tefek, siyah vinil kapaklı, sarı yapraklı, basit ve sade görünümlü defterlerdir.

moleskine

1986 yılında üretimi durdurulmuş -fakat bir süre sonra yeniden üretilmeye başlanmış- olan bu defterlerin bu kadar sevilmesinin bir diğer nedeni de Picasso, Van Gogh gibi isimlerin bunları ellerinden düşürmemiş olmalarıdır.

Fransızların ?Moleskin?, İtalyanlarınsa ?Moleschino? dedikleri bu akıl defterlerinin ilk olarak nerede doğduğu bilinmiyor. İlk olarak esin perisini kaçırmak istemeyen Fransız şairler için çıkarıldığı sanılıyor.

Bugün İtalya’da, Modo & Modo firması tarafından üretilen bu defterler, geçtiğimiz yüzyılda suya dayanıklı mürekkebin doğuşuna da neden olmuş. Moleskine sahipleri, yazılarını yağmura karşı bu mürekkeplerle korurken, kaybetme ihtimaline karşı defterlerinin ilk sayfasına geri getirene verecekleri ödülü yazarlar.

Blogumda bu bölüm altında güncel konuları,haberleri kısacası hayata dair herşeyi paylaşmayı hedefliyorum.


Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yapın