Mobil Veriler 2009’da Patlamasına Devam Edecek

mobilPazar araştırma şirketi CCS Insight’a göre, 2009’da Batı Avrupa’da mobil veri ağlarına bağlanan 36 milyondan fazla dizüstü bilgisayar bulunacak.


CCS Insight analisti Paolo Pescatore, ?Bu yıl mobil veriler gördüğümüzden biraz daha fazla büyüyor. Gelecek yıl bu konuda bütün telekom taşıyıcıların desteğini göreceğiz, ancak sadece mobil telekom taşıyıcılar değil, onların yanı sıra alternatif servis sağlayıcılardan da destek gelecek? diyor.

Örneğin İsveç’teki kablolu operatörü Com Hem, kablolu geniş bandın yanı sıra abonelere mobil servis sunmak için 3 ile işbirliği yapıyor. Pescatore’a göre onlar için hedef, geniş bantta her şeyin bulunduğu bir alım merkezi olmak.

2009’daki başka bir büyük trend de mobil geniş bandın çeşitli yeni şekillerde paketlenmesi olacak.
Pescatore, ?Pek çok mobil operatör sabit hat varlıklarına sahip, böylece birden fazla erişim teknolojisini paketleyebilecek ve agresif bir rekabet yürütebilecek yapıya sahipler? diyor.

Mobil operatörler, mobil telefonları ve dizüstü bağlantısını da paket olarak sunmaya başlayacaklar.

Pescatore, ?Bugün şunu görüyoruz: İngiltere’de 3’le bir anlaşma yaparsanız mobil geniş bantta yüzde 50 indirim yapıyor? diyor.Pescatore’a göre mobil genişbant, büyüme ve veri entegrasyonu planları sürerken, şu anki ekonomik fırtınadan da etkileniyor.

Mobil veri operatörleri için hem mobil cihazlar hem de dizüstü bağlantısı üzerinde çalışmak çok daha önemli gelir kaynakları getirecektir. Pescatore, ?Bu yıl bunun toplam gelire etkisini gördük. Ses bağlantısı pazarı doyduğundan ve bağlantı sağlayacak çok fazla kimse kalmadığından, bunun etkisini gelecek yıl da göreceğiz? diyor.

Dizüstüler kullanıcı bazında trafiğin önemli bir kısmını üretecekler, ancak mobil telefonlar da önemli bir trafik üreticisi olacaklar. Ortada dizüstülerden çok daha fazla telefon var ve telefondan veri alınabilmesi neden sayısını artırmaya devam edecek. Pescatore’a göre endüstri, telefonda sosyal ağlarla yapabileceğimizin sadece bir kısmını gördü. Pescatore, ?Sosyal ağlar tüketicinin veri iletimi konusunda iştahını kabartıyor, sosyal ağ siteleri ile cihaz üreticilerinin yanı sıra telekom taşıyıcılar ile sosyal ağ siteleri arasında pek çok işbirliğine şahit olacağız? diyor.

Mobil verilerdeki büyüme hala operatörler için tehlikeli bir konu, çünkü daha fazla müşteri daha fazla gelir demektir, ancak aynı zamanda ağlar üzerinde daha büyük gerilim kaynağıdırlar.Bu nedenle mobil genişbant sağlayıcıları, kullanıcıların bir spor salonuna üye olur gibi mobil geniş banda üye olacaklarını umuyorlar: Pescatore’a göre üyelik onlara kendilerini iyi hissettiriyor, avantajlarını istediklerinden daha az kullansalar bile.


Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yapın