Lokasyon Bazlı Soyal Ağlar

looptKullanıcılar Facebook sayesinde sosyal ağ kavramı ile tanıştılar. Birçoğu halen sosyal ağ kavramını bilmeselerde. Sosyal ağların, ?Power User? olarak tanımlı bilinçli kullanıcılar olarak bizlerin hayatında artık vazgeçilmez yerleri var. Bilinmesi gereken bir şey varki sosyal ağ Facebook’dan ibaret bir kavram değil. Farklı örnekler vermek gerekirse : Twitter, Friendfeed, Delicious, MySpace, Brightkite ilk aklıma gelenler.

Facebook’da arkadaşlarımızı bulduk ve bağlantılarımız üzerinden sosyalleştik. Delicious’da sosyal imleme (social bookmarking) yaptık ve favori linklerimizi paylaştık. Birbirimizin linklerine yorum yazdık ve bu linkler üzerinden farklı insanlarla tanıştık. Friendfeed ise paylaşım boyut değiştirdi ve hatta takip edilemez hale geldi. İlk başta herkes birbirine üye olup paylaşımlar arasında boğuluyorken artık filtreleme vb. özellikleri kullanmayı ya da daha seçici olmayı öğrendik. Tüm bu farklı modellerin ortak payası sosyal ağ olmaları. Özellikle iPhone sonrasında daha da artan mobil kullanıcı sayısı lokasyon bazlı sosyal ağların doğmasını sağladı.

Teknolojiyi işinde kullanan kişiler aslında uzunca senelerdir lokasyon bazlı servisleri tanıyorlar. Örneğin Turkcell’in sunmuş olduğu ekipcell servisi. Bir diğer örnek olarak araç takip sistemleri verilebilir. Peki neden bu servisler son kullanıcılar ile buluşamadı ? Lokasyon bazlı servisler en doğru ve güvenilir sonucu vermek adına GPS teknolojisini kullanırlar. GPS cihazları çıkış fiyatları çok uygun değildi. Bu servislerin kullanılamama nedenlerinin en başında geliyor. Ekipcell ve benzeri servisler ise Üç Nokta Yöntemi (Triangulation) kullanmaktadırlar. GPS’de herhangi bir GSM operatörüne bağlı değilsiniz ancak bu yöntem sizin bir GSM abonesi olmanızı gerektiriyor. 3 farklı noktada ki baz istasyonu bir üçgen alan oluşturuyor. Sizin konumunuz bu alan içerisinde belirleniyor. Bu yöntemde hata payı yüksek. Özellikle şehir merkezlerinden uzaklaştıkça seyrekleşen baz istasyonları yüzünden kilometreler ile ifade edilen sapmalar gerçekleşebiliyor. Genelde GSM operatörleride sorgulama başına ücret talep etmekteler.

Günümüzde artık akıllı GPS modülleri telefonlara girdi ve mobil internet ücretleride makul rakamlara çekildi. Böylelikle bu nimetlerden son kullanıcılar daha fazla yararlanabilir hale geldiler. Yakın zamanda 3G’ninde hizmete girmesi ile birlikte hızla bu servislerin sayısı artacak.

Şubat 2009 itibariyle Google kendi lokasyon bazlı sosyal ağın Latitude duyurmuştu. Henüz çok aktif bir kullanıcı kitlesine sahip değil ancak gtalk ve diğer Google servisleri ile entegre olması güzel bir ayrıcalık.
Lokasyon bazlı sosyal ağ deyince benim ilk aklıma gelen Brightkite. Kullanmamın en büyük sebebi ise iPhone uygulamasının olması. Üstelikte çok kullanışlı bir uygulama. Nerde, ne zaman ve ne yaptığınızı paylaşabildiğiniz bir sosyal ağ. Postlarınıza dilerseniz fotoğraflarda ekleyebilmeniz mümkün. Türk kullanıcılar henüz keşfedememiş durumdalar.

Loopt yanılımıyorsam ilk lokasyon bazlı sosyal ağ ve en gelişmişi. Bir çok servisle entegre çalışabiliyor ve büyük bir kullanıcı kitlesine sahip. Lokasyon bazlı sosyal ağların sayısı hızla artacak. Şu an varolan diğer örneklerine http://mashable.com/2009/01/13/free-social-media-iphone-apps/ adresindeki listeden bakabilirsiniz. Bu servislerle gelen gizlilik ayarları yeterli gözüksede bir çok kullanıcı bu durumdan tedirgin. Yıllarca takma isimlerle bir çok Internet servisine üye olan kullanıcılar nasıl ki Facebook sonrasında gerçek isimlerini kullanmaktan çekinmiyorlarsa aynı süreçler lokasyon bazlı sosyal ağlarda da yaşanacaktır diye düşünüyorum.


3 Yorum
 1. […] Okan Barlas tarafından yazılmış bir yazı: http://www.okanbarlas.com/lokasyon-bazli-soyal-aglar […]

 2. ilter
  6 Eki 2010 21:07

  Güzel bir giriş yapmış, ve lokasyona bağlı uygulamaları anlaşılır bir dilde anlatmışsınız.
  Fakat bu konu artık bir güncellemeyi hakediyor, değil mi?

 3. Okan Barlas
  6 Eki 2010 21:14

  Kesinlikle haklısınız ama zamansızlıktan aklımdaki yazı dizisini de tamamlayamadım. En kısa zamanda…

Yorum Yapın