Fotoğraf Makinası Yağmurluğu

yagmurlukFotoğraf tutkunları eğer hayatlarını bu işi yaparak kazanmıyorlarsa izin günlerinin gelmesi için sabırsızlanırlar. Tatil günü gelip çatmıştır ancak hava kapalı hatta yağışlıdır. Yüksek ücretlere alınan D-SLR makinalar ve objektifler ıslanmamalılar. Peki ne yapmak gerekiyor ? Fotoğraf çekmemek ?

Kışın doğaya ve çevrinize kattığı bu güzelliği karelemekten mahrum kalmamak adına çeşitli yöntemler var elbette. Soğuktan makinayı korumak için yapılacaklar belli. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta çok soğuk bir ortamda çekim yaptıktan sonrasında sıcak ortama direk giriş yapılmaması. Bu makina ve objektif içerisinde terlemeye neden olabilir. Bundan korunmak adına eğer varsa (yoksa mutlaka edinin) öncelikle makinanızı çantasına yerleştirin. Sonra mekana girin. Mekanın en ılık yerinde belirli bir süre makinanızı çantanızdan çıkartmadan bekleyin.

Yağmurda ne yapmak lazım ? İlkel bir yöntem olmakla beraber hafif çiseleyen yağmurlu bir havada en çok işe yarayan materyal poşettir. Evet bildiğiniz herhangi bir poşeti makinanıza sarın. Sadece objektifinizin geçebilecegi bir delik açın. Lastik yardımıyla poşeti makinanıza sabitleyin. Ancak çok şiddetli yağışlarda helede rüzgar varsa genelde yırtılan bir poşet size çok pahalıya patlayabilir. Bu sebeple bende çözüm konusunda kısa bir araştırma yaptıktan sonra fotoğraf makinası yağmurluklarını buldum. Çok iyi bir çözüm gerçektende. Yurtiçinde de bulmak mümkün. Yağışlı havalarda da bu tutkunuzdan mahrum kalmak istemiyor ve çok sevdiğiniz makinanızı korumak istiyorsanız bir tane fotoğraf makinası yağmurluğu edinin.


1 Yorum
  1. sefa
    8 Kas 2011 13:39

    ben kayak turizmi fotoğrafcısıyım. dolayısıyla her kış 3 ay kullandığım bir ürün ama çok çabuk yırtılma riski var çok kullandığım için. o yüzden ilkel ama bedava olan yöntemler kullanıyorum poşet gibi 🙂 terleme olayı da çok acelem yoksa 10 dakika içinde geçmiş oluyo… terlediğinde sadece makineye dokunmamak esas. yoksa mekanik aksama çok büyük zararlar verebilirsiniz….

Yorum Yapın