Doğal Film Seti : Cumalıkızık

anadolukadiniCumalıkızık yakın geçmişte sinema sektörü tarafından keşfedilmişti. Birçok dizinin çekildiği köy gerçektende doğal bir film setini andırıyor. İstanbul’dan yaklaşık 2 saatte rahatlıkla ulaşabileceiğiniz bir yer. Bu nedenle de günübirlik bir gezi için ideal. Köyün hemen girişinde yerli yabancı turistleri karşılayan sıcak anadolu insanlarının kurduğu pazarla karşılaşıyorsunuz. Sizlere hemen kucak açan insanlar nerde ne var nereyi gezmelisiniz tavsiyelerde bulunuyorlar. Girişteki bu minik pazarda bulabileceğiniz en ilginç ve yöresel tat cevizli erişte. Ve yine cevizli ekmek. Ayrıca köy kadınlarıın sarıp paketlerle sizlere sunduğu dolmalardan da tatmanızı öneririm.

Köyün en ilginç yerlerinden birisi Cin Aralığı denilen sokak. Sadece bir yetişkinin geçebileceği genişlikte olan sokak herhalde türünün tek örneği. Bunun yanı sıra her sokak ve her gördüğünüz yapı tarihi dokusuyla görsel bir şov gibi seyrettiriyor kendini.

bizler

Cumalıkızık
Osmanlı sivil mimarisinin en görkemli köy yerleşimini günümüze ulaştıran Cumalıkızık, son yıllarda ülkemiz yanında tüm dünyada da tanınmaya başlamıştır. O kültür varlıkları yanında doğal varlıklarca da zengindir.

Tarihçe : Osmanlıların Bursa’da ilk yerleştikleri bölgelerden olan Cumalıkızık, 180’i halen kullanılan, bazılarında ise koruma ve restorasyon çalışmalarının yapıldığı toplam 270 ev ile Osmanlı dönemi konut dokusunu günümüze taşımaktadır.

Cumalıkızık yerleşiminin güneydoğusunda Uludağ eteklerindekiIhlamurcu mevkiinde Bizans devrine ait bir kilise kalıntısı 1969 yılında tespit edilmiştir, Kilise kalıntısının yüzeyde rastlanan bazı mimari parçaları Bursa Arkeoloji Müzesi’nde saklanmaktadır.Bursa yakınlarında kurulan Osmanlı Beyliği kuruluşundan kısa zaman sonra bölgeye hakim olmayı başarmış, 1326 yılında Bursa’yı, 1331yılında İznik’i fethederek yörede varlığını kesin olarak kabul ettirmiştir. Böylece Osmanlı halkının bu topraklara yerleşerek kentler ve köyler oluşturması sağlanmıştır. Cumalıkızık vakıf köyü olarak kurulmuştur ve bu özelliğini yerleşim dokusu konut mimarisi, yaşam biçimine yansıtmıştır.Uludağ’ın kuzeyindeki dik etekler ile vadilerin arasında sıkışıp kalan yöre köylerine bu konumlarından dolayı ”kızık” adı verilmiştir. Köylerin birbirlerinden ayrılması için de dereye yakın olanına Derekızık, Fidye verene Fidyekızık ve Kızık köylerinden topluca gidilerek cuma namazı kılınan köye de Cumalıkızık adları verilmiştir.


Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yapın