Dip

Tahminimce blogumu takip eden bir çok kişi Seth Godin kimdir biliyordur. Bilmeyenler için işte adres : http://tr.wikipedia.org/wiki/Seth_Godin . Hatta Pazarlama ile uğraşan bir çoğunuz ara ara mutlaka blogunu ziyaret ediyorsunuzdur. Aynı zamanda sıkılmadan okuduğum nadir yazarlardan kendisi.

dip

Bu zamana kadar nasıl atladım hayret ediyorum. Dip adlı kitabını kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. Kitap özetle vazgeçmenin doğru zamanda yapıldığında iyi bir karar olduğundan ve vazgeçtikten sonra inandığınız şeylerin peşinden gitmenin doğruluğundan bahsediyor. Ve tabiki inandığınız şey sizin için doğruysa o yolda çıkacak sorunlarla da mücadele etmenizin gerekliliğini anlatıyor.

Kitap içerisinde yer alan küçük bir bölümü sizlerle paylaşmak istedim ;

Yapabileceğinizin En İyisi Bu Mu ?

BÜYÜK HARFLERLE yazılmış bir iş başvurusu. İstenmeyen bir reklam e-postası, hem de yanlış imla ile yazılmış. Bir hesap açmak için can atıp sonra hiç takibini yapmayan satış elemanları. Hastasına uyguladığı uzun süreli tedavi sonrasında,  tedavinin sonuç verip vermediğini merak edip hastayı arama gereği duymayan doktorlar. Bir yerde takılıp kalmış insanlar. Hepsi kapasitelerinden daha azında sabitlenip kalırlar. Organizasyonlar da öyle. Çünkü dünyanın en iyisi olmak yerine yeterince iyi olmayı yeterli görürler.

Benim için mümkün olan en iyi seçenek olmak için çaba harcamaksızın, neden dert edesiniz ki ?

“Ne de olsa ortalıkta benden iyisi gözükmüyor” sizce başarı için geçerli bir strateji mi ? Değerlendirmeye tabi tutulan sizden başka kimse olmadığı için mi başaracağınızı umuyorsunuz ?

Büyük firmaların yeni bir piyasaya girmeye çalışırken neredeyse hep başarısız olmalarının sebebi, taviz vermeyi göze almalarıdır. Büyük ve güçlü oldukları için, sabitlenip dururlar, daha azını yaparlar, hakikaten kayda değer bir hale getirmeden önce bir şeyleri iyiye götürmeyi keserler. Firmaların diğer iş kollarını savunmaktan ya da onların açıklarını minimize etmekten kaçınmaz, taviz verirler. Bu yüzden de başarısız olurlar. Başarısız olurlar, çünkü ne zaman bırakmak ve ne zaman durmayı reddetmek gerektiğini bilmezler.


Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yapın