BT Outsourcing’inde Unutulmaması Gereken 13 Nokta

outsourceOutsourcing uzmanları, outsourcing işinde ağzınızın yanmaması için bilmeniz gereken şeyleri açıkladılar.

Outsourcing korku hikayelerini okurken bunlar bazılarınıza eğlenceli gelebilir, özellikle de sizin başınıza gelmediğinden, en iyisi başkalarının hatalarından ders almaktır.
Endüstri uzmanları, kendilerinin ve müşterilerinin deneyimlerine dayanarak en iyi önerilerini özetlediler. Bu endüstri uzmanları, deniz ötesine nasıl yayılabilecekleri konusunda şirketlere danışmanlık yapan High Street Partners’ın kurucusu ve başkanı Larry Harding; işlerinin hemen hemen yarısı, outsourcing anlaşmaları kötü sonuçlanan şirketlere zararlarını nasıl giderebilecekleri konusunda yardım etmek olan Pace Harmon’un danışmanı ve ortağı Steve Martin; pazarlama şirketi Geisheker Group’un CEO’su Peter Geisheker; ve BPO Management Services CEO’su Patrick Dolan.

1. Hedeflerinizi açık bir şekilde belirleyin. Zamanın en iyi planları bile kötüye gider diye bir şey yok, onlar genellikle en iyi plan değildirler. Outsourcing’in gerektirdiği deneyim eksikliği vardır. Örneğin, satış ve pazarlama girişimi ile globalleşme, şirketin diğer departmanlarının yanı sıra finansmandan destek alır.
2. Uyumlu bir tedarikçi bulun. Servis sağlayıcınızın, kodlamayı veya kurulumu nasıl yapacağının ötesinden bir anlayışa sahip olduğundan emin olun. İşlerin outsource edildiği bir şirket, doğru deneyimi, iletişim nitelikleri ve çalışma stili ile şirketinizin kültürüne ve iş hedeflerine uyumlu olmalıdır. Onların organizasyonunuzun bir parçası olacaklarını ve sizin çalışanlarınız gibi uyum sağlamaları gerektiğini unutmayın.
3. Kısa vadeli düşünmeyin. Hissedarlar genellikle kendi hallerindedirler. Şirketin parasından tasarruf etme girişiminde, önem verilen noktalar anlaşmanın kazançlarının dokümante edilmesine, fiyatların aşağı çekilmesine, tasarrufa ve anlaşma şartlarına doğru değişir. Genellikle istenen iş operasyonlarındaki temel değişimler için uzun vadeli sonuçlara odaklanmak eksik kalır.

4. Satış ve sevkiyatı asla birbirine karıştırmayın. İyi bir dağıtım elde etmeye odaklanın, bu anlaşmanın can alıcı noktasıdır, ancak anlaşma imzalandıktan sonra gözden kaçar. Dağıtım detayları anlaşmayı yapanlardan uygulama ekibine aktarılır.
5. BT’ye ilişkin düşüncenizi değiştirin. BT’yi bir masraf merkezi olarak düşünmeyin, onun yerine onu bir değer merkezi olarak düşünün. Böyle bir değişim iş için neyin önemli olduğunu ve aslında neyin belirsiz olduğunu ortaya çıkarır, böylece ilk aşamada outsourcing için bir adayın nasıl olması gerektiği belirlenir.
6. Doğru bir iletişim kurun. Servis sağlayıcınızın proje spesifikasyonlarını anladığından emin olun. Bunlar mümkün olduğunca detaylı ve açık olmalı. BT fonksiyonlarını organizasyonunuzdan dışarı verdiğinizde, iyi bir koordinasyona ve ileri geri iletişime ihtiyacınız olacaktır, hatta bu fonksiyonları organizasyon dahilinde dağıttığınızdan daha iyi olmalıdır.
7. Ne kadar para öderseniz o kadar karşılık almayı bekleyin. İşleri outsource edeceğiniz şirketi maliyet baskısı altına alırsanız, o da tecrübesiz eleman kullanmak gibi bazı şeylerde kısıntıya gidecektir.

8. Yerinizde kalın. Mümkünse servis sağlayıcınızdan yerinizde servis almak için bütçe çıkartın. Gerçekten neler olduğunu görmeniz gerekir ve outsource şirketinde bir temsilciniz bulunmalı, böylece sizinle de sürekli temasta olurlar.
9. Sorumluluğu bırakmayın. Outsourcing sorumluluğu da vermek anlamına gelmez. Hala sonuçlardan siz sorumlusunuz, o nedenle outsource şirketi ile aktif olarak çalışmanız ve onu yönetmeniz gerekir.

10. CEO seviyesinde anlaşmalar yapın. Müşteri tarafında bilgi işlem müdürü ve üretici tarafında CEO gibi kıdemli yöneticilerin bulunduğundan emin olun. Herşeyi orta kademe yönetime bırakmayın.

11. Doğru projeleri outsource edin. Pek çok durumda outsourcing kararları yanlış nedenlerle verilir. BT, outsource’u anlamlı kılan şeyleri halletmeye karşılık, yapılmak istenmeyen şeyleri üstlenmeye yönelir. Outsource şirketin hedeflerine bağlıdır. Ana hedef para tasarrufu ise o zaman size fazla paraya mal olan uygulamalarla işe başlayabilirsiniz.
12. Outsource’dan önce temizlik yapın. Sorunlarını outsource şirketinin üstüne atmaya çalışan şirketler, kötü bir sonuçla karşı karşıya kalıp şaşırabilirler. Eğer şirket sistemi doğru kuramadıysa, outsource şirketinin onu yapmasını nasıl bekleyebilir? Outsource şirketi için bu gerçekten zordur, çünkü neyin ?doğru? olduğunda karar vereceği noktada, sizin geçmişinize, kültürünüze ve iş anlayışınıza sahip değildir. Yeni sisteminizi kendiniz kurun, sonra onun çalıştırılmasını ve bakımını başka birine outsource edin.

13. Servis seviyesinde anlaşma (SLA) ölçütlerini doğru saptayın. BT organizasyonları doğru ölçütleri saptamakta pek iyi olmadığından çeşitli hatalar yaparlar, bunların en büyüğü belki de outsource şirketlerinin SLA’larının kabul edilmesidir. Eğer üretici kendine bir temel saptadıysa, bunun riski ve cezaları minimuma indirecek ve teşvikleri maksimuma çıkaracak bir şekilde yapıldığından emin olabilirsiniz.Her zaman SLA performans ölçütlerini müşteri memnuniyeti araştırması ile birlikte değerlendirin. Bu size doğru SLA’e sahip olup olmadığınızı gösterecektir. Yoksa üretici bütün SLA seviyelerini hala mutsuz müşterilere sahip olacağı şekilde ayarlamış olabilir. Bu da yanlış şeyleri ölçtüğünüzü gösterir.


1 Yorum
  1. ercan
    5 Ara 2009 18:37

    Başarı ve büyümenin yolu işinize maksimum eforu sarfedebilmekten geçer. İşinizin sağlığı, başarısı için temel faaliyetin yanındaki işlerin de kusursuz biçimde yürütülebilir olması gerek elbette. Bu uzmanlaşma, ustalaşma gereğinin iş dünyasına yansıması “outsourcing” olarak karşımıza çıkar.Hangi konularda outsourcing sorusunu ise burada cevaplandırabilirsiniz.
    http://www.datassist.com.tr/yenilikler/teknolojinin-kacinilmaz-tercihi-outsourcing.html

Yorum Yapın