Bir Mini-Dizüstü Nasıl Alınır ?

netbookİlk netbook’unuzu almadan önce bu yararlı püf noktalarına bir göz atın.

Mini-dizüstüler bu yıl okulların açılış sezonu ile birlikte iyice gündemdeki yerlerini aldılar. Size burada bir mini-dizüstü seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktaları hatırlatacağız.

Netbook olarak bilinen ve gittikçe popülerleşen cihazlar, insanlara Web’e kablosuz bir şekilde kolay bir erişim yolu sundukları için tutuldular.

Bu cihazlar 7 inç ile 10 inç arasındaki boyutlarda LCD ekranlarla geliyorlar ve bugün kullanılan normal bir notebook’un yarısı ile üçte ikisi arasında bir boyuta sahipler. Ağırlıkları yaklaşık 1 kg, 8 saat kadar çalışabilen piller taşıyorlar ve genel olarak maliyetleri de 199-699 dolar arasında.

İlk netbook’unuzu alırken şunlara dikkat etmenizi öneririz.

1. Onu ne için kullanacağınıza ve ne kadar para ayırabileceğinize karar verin.
Bu klişe bir laftır, size çok fazla bir şey ifade etmeyebilir, ancak gerçekten çok önemlidir. Bu cihazı ne için istiyorsunuz? Kolay Internet erişimi için hafif bir cihaz mı istiyorsunuz? Ya da gerçekten tam özellikli bir dizüstü mü istiyorsunuz? Gerçekten bir notebook istiyorsanız bir netbook satın almayın, bu yanlış olur.

Pil ömrünün uzun olması için, bir netbook’taki mikroişlemci gibi bazı önemli komponentlerin, genelde kullanılan dizüstülerdekinden daha az güç harcar durumda olmaları gerekir. Bu şekilde Internet’te sörf yapmak, kelime işlem programında ev ödevi hazırlamak, elektronik tablolar üzerinde çalışmak veya bir sunu hazırlamak ya da diğer Office benzeri uygulamalarla çalışmak için iyi bir makine olabilirler.Oyun oynamak, videolar üzerinde çalışmak veya diğer multimedya işlerini yapmak için bir dizüstü arayanlar netbook’lara değil gerçek dizüstülere bakmalılar.
2. 8.9 inç veya daha büyük ekrana sahip bir netbook alın.
Örneğin Eee PC’nin 7 inçlik ekranı çok küçük olduğundan, tam bir Web sayfasını görmeniz mümkün olmuyor.Biraz daha büyük ve 8.9 inç ekran boyutlarında bu daha az sorun olacaktır. Bu boyuttaki ekrana sahip bir netbook’un ağırlığı ve boyutu 7 inç cihazlarınkiyle hemen hemen aynı.

3. Netbook’unuzla 6 hücreli bir pilin geldiğinden emin olun, yine de 50 dolar daha fazla ödemek zorunda kalabilirsiniz ve cihazınız biraz daha ağırlaşır.
Çoğu şirket netbook’ları standart olarak 3 hücreli pille sunuyor, ancak bunlar tam bir çalışma süresi sağlamıyorlar, sadece 2-3 saat süreleri var. 6 hücreli bir pil bu süreyi iki katına çıkarıyor, Asustek’in Eee PCs 1000 ve Eee PC 901’i gibi bazı cihazlar 6 hücreli bir pil için tasarlanmışlar, bunlar 8 saatlik bir çalışma süresi sağlıyorlar.

Mobil bir cihazda pil ömrü hayati bir özelliktir. Daima etrafta bir priz aramak hoşunuza gitmeyebilir.
Çoğu üretici, 6 hücreli pillerde öncülük eden Asustek’i izliyorlar. Micro-Star International yakın zamanda altı hücreli bir pille gelen Wind netbook’larını duyurdu ve yine yakın zamanda Acer altı hücreli bir pil ve daha büyük sabit diskle gelen bir Aspire sürümünü duyurdu.
Üreticiler genellikle bütün modeller için altı hücreli piller sunuyorlar. Ancak çoğu cihaz standart olarak üç veya dört hücreli bir pille geliyor, bu nedenle altı hücreli pil istiyorsanız bunu belirtmelisiniz ve fazladan biraz para ödemeyi göze almalısınız.
Daha büyük pilin başka bir kazancı da, cihazın arkasını biraz kaldırmasıdır, cihazı biraz açılı yerleştirmek yazı yazmanızı kolaylaştırır. Netbook’ların klavyeleri normal klavyelerden biraz daha küçüktür ve rahat yazı yazma pek taviz verilmek istenmeyen bir konudur.

4. Klavyeyi deneyin ve size uygun olduğundan emin olun.
Eee PCs 1000’den daha küçük bir klavyeye sahip olan Intel’in ClasMate PC’sindenden daha ucuz olan cihazların hiçbirinde rahat yazılamıyor. ClassMate PC’nin klavyesinde tuşlar biraz yükseltilmiş ve aralarında epeyce bir boşluk var, böylece dokunarak bulmak kolay oluyor.
Tersine, Eee PC’ler, Wind ve Elitegroup’un G10IL’i düz tuşlu klavyelerle tasarlanmışlar ve tuşların arasında çok az veya hiç boşluk yok, bunun görüntünün daha güzel olması için yapıldığını söylüyorlar.
Sorun yazı yazmanın daha zor olmasında.
Acer’ın Aspire one’ının ve Everex’in CloudBook Max’inin klavyeleri de iyi, ancak en iyi klavye HP’nin Mini-Note’unda yer alıyor.
5. Yazılım: ne ile geldiklerine bakın ve Linux OS’u denemeyi düşünün.
Yazılım konusunda iki nokta var.
İlki, bazı üreticiler kullanıcıların Internet’ten pek çok ücretsiz yazılım indirebildiklerini bahane ederek netbook’la yazılım vermekten kaçınıyorlar. Bu bir gerçek, ancak yapay bir özür. Pek çok netbook üreticisi birçok yazılım verirken ve böylece kullanıcılar yeni netbook’ları ile hemen oynayabilirken, yazılım indirmek için zaman harcamayı kim ister?

Asustek, Eee PCs 1000, 1000H ve 901’de pek çok yararlı yazılım sunarken, Acer da sadece 12 saniyede açılan hoş bir açılış ekranı sunuyor.
İkincisi, Linux OS’u alıp denemek zaman alabilir.
Acer açılış ekranı Linux’a dayanıyor ve Aspire one, oldukça kullanıcı dostu olan Linpus Linux Lite OS ile geliyor. Windows kullanıcıları için Aspire one’da Linux’a geçiş oldukça sorunsuz ve kolay oluyor.
Test edilen Linux OS’lu netbook’ların çoğu Windows XP veya Windows Vista’dan daha hızlı açılıyorlar (Vista’lı bir netbook çok yavaş).
Open Office, Sun’ın StarOffice’ini içeren Google Pack gibi ücretsiz Linux temelli kelime işlem, elektronik tablolama vs. programları gibi Internet’te hazır olanlar ve Google Apps gibi programlar mevcut.
Elbette netbook’lara, düşük güç kullanan cihazlar ve daha küçük ekranlar için özellikle tasarlanmış olan yazılımlar sunan bir Web sitesinin ayrılmış olmasını görmek çok hoş olur. Mesela Netbookdownload.com, fena mı olur?

6. Fiyat: eğer maliyet 500 dolardan fazla ise, normal bir notebook bilgisayar bakmaya başlayın.
Şirketler, gittikçe yükselen fiyatlarla geniş netbook yelpazesini desteklemeye başladılar, ancak 500 doları geçerse, netbook’lar artık dizüstülerle rekabet etmeye başlarlar ve bir dizüstü size o paraya daha fazla şey sağlayabilir.
Dizüstü bilgisayarlar netbook’lardan çok daha güçlü mikroişlemcilere ve diğer komponentlere sahiptirler ve DVD sürücüleri desteklerler. Netbook’larda DVD sürücü yoktur.
Eğer asıl kaygınız boyut ve ağırlık ise, oldukça küçük ve tam özellikleri içeren dizüstüler de vardır. Bunların arasında Sony Vaio VGN-TZ340, Lenovo Ideapad U110-23042BU ve elbette Apple’ın çok hafif MacBook Air’i de var.

7. Piyasada nelerin bulunduğunu araştırın.
Piyasada oldukça etkileyici cihazlar var.
Giga-byte’ın M912’si, dokunmatik ekranı ile mükemmel bir teknolojiye sahip. Ekran etrafında dönebiliyor, böylece üzerinde çalıştığınız şeyi veya Internet’te baktığınız şeyi bir başkasına da gösterebiliyorsunuz.
Ancak cihazın fiyatı 632 dolar, dokunmatik ekranı ne kadar kullanabileceğinize karar vermeniz lazım, sonuçta bu size göre olmayabilir.
Piyasadaki cihazların en dikkati çekenleri arasında Xandros Linux OS ile çalışan, depolama alanı için 40 GB silikon sürücüye ve altı hücreli bir pile sahip olan Asustek’in Eee PCs 1000’i ile yine altı hücreli pilli Micro-Star International’in Wind’i var.
Her ikisi cihaz da çok hoşlar, ancak biraz büyük ve pahalılar. Ağırlık açısından düşünüldüğünde boyut önemli. On inç ekranlar, sabit diskler ve 6 hücreli piller, netbook’a fazladan ağırlık katıyorlar.
Netbook’ların çoğu Wi-Fi 802.11b/g yoluyla kablosuz Internet erişimini içeriyorlar, ancak şu ana kadar sadece Asustek’in Eee PCs 1000’i, 1000H’i ve 901’i daha hızlı 802.11b/g/n’yi sunuyorlar.
CloudBook Max, WiMax kablosuz ağ aboneliği ile satılacak ve bazı netbook’lar üzerlerinde 3G modülleri ile satılacaklar, böylece mobil telefon servis sağlayıcıları onları 3G anlaşmaları ile sunabilecekler, kullanıcılar da mobil telefon ağı üzerinden her yerde Internet’e erişebilecekler.
Kullanıcılar ayrıca herhangi bir netbook için ek 3G veya WiMax kartları alabilirler.

8. Ve sonunda, en iyi netbook ..
Çeşitli farklı netbook’lar denendikten sonra bunların en iyisi Acer’ın Aspire one’ı gibi görünüyor.
İşte nedenleri:
Bir dizüstüne sahipseniz güçlü bir netbook’a ihtiyacınız yoktur. Sadece Web’de sörf yapmak ve ofis dışındayken yazı yazmak için, taşıması kolay, küçük ve hafif bir cihaz gereklidir.
Aspire one standart olarak 8.9 inçlik bir ekran ve üç hücreli bir pille geliyor, ancak biraz daha para ödeyerek altı hücreli bir pil de alabiliyorsunuz. Hava alanlarında bazen sıkıntılı anlar yaşarsınız, kahvenizi ağır ağır yudumlarken uzun süre bir pil ömrüne ihtiyacınız olur.
Cihazın klavyesi de oldukça rahat, birlikte gelen yazılımın kullanımı kolay, özellikle Linpus Linux Lite OS’un.
Fiyat da bu kararı destekliyor.
Acer, üç Aspire one modelinin fiyatını indirdi, Windows XP’li, 160 GB sabit diskli ve altı hücre pilli bir Aspire one 399 dolar civarında ediyor. Windows XP’li, 120 GB sabit diskli ve üç hücreli pilli bir Aspire one 349 dolara satılırken, Linpus Linux Lite’ı çalıştıran benzer bir cihaz 329 dolara geliyor.
329 dolara, 8.9 inç ekranlı, 1.6 GHz Intel Atom işlemcili, 512 MB bellekli ve 8 GB flash depolama alanına sahip ve üç hücreli pille gelen bir Aspire one alabilirsiniz. Altı hücreli bir pil satın alırken ek bellek ve flash kartları da alabilirsiniz, fiyat bu şekilde 420 dolara kadar çıkar.


3 Yorum
 1. arda
  11 Haz 2010 18:57

  bende mini dizustulerden almak ıstıyorum 500tl cıvarında ama karar veremıyorum tabı fazla bı secenek yok ama cokta kucuk ıstemıyorum bı tavsıyenız varmııı

 2. Fatih
  4 Nis 2011 23:15

  ben bu tür cihazların maliyeti üzerinde satıldıgını düşünüyorum.. bence olağan üstü tam verim sağlayan bir cihazın bedeli en fazla -600-650 olmalıdır diye düşünüyorum..bu devirde bütçeyi düşünmek gerçekten önemli.. orta gelirli yani orta şekerli olarak bence normal bir cihaz iş görmeli sonuçta sadece net üzerine alınan bir cihaz bu oyun gibi v.s şeyler olmaz 300-350 civarı fiyat uygundur diye düşünüyorum..

 3. büşra abay
  20 Ağu 2011 22:31

  ben asus 1011 px beyaz netbook aldım ama pil ömrü beni endişelendiriyor. 3 hücreli.. alma sebebim daha çok office programları kullanmak ödev ve sunum yapmak içindi. şimdi iade etsem mi diye düşünüyorum.ne yapmalıyım ?

Yorum Yapın